SKE15C-24 DC/DC Converter 36-72V:+24V 625mA 15W, MEAN WELL
Quantity Unit price
To 49
To 99
From 100
Available, delivery time: 1-3 days
Product number: 104113
Manufacturer number: SKE15C-24
EAN 4021087001120
Are you a reseller, need a large quantity or have a price target?
Meanwell SKE15 DC/DC Converter Series Features:
  • in DIP24/DIL24 package
  • for direct PCB mounting
  • input voltage range 2:1
  • no minimum load required
  • input/output isolation 1500V DC
  • protection: short circuit (continuous), overload
  • Efficiency up to 89%
For detailed technical specifications, please check the data sheet in the "downloads" section.
Technical data
Product number: 104113
Size: 50.8mm x 50.8mm x 11mm
Protection: Short circuit protection SCP, overcharge OPP
Weight: 0.065kg
Installation: Through Hole Technology / Durchsteckmontage (THT)
Number of Outputs: 1
Efficiency: 84%
Output Current: 625mA
Output Voltage: 24V DC
Power: 15W
Series: SKE15
Size: 50.8mm x 50.8mm x 11mm